Organizing Committee ECAS 2019

Riccardo Cappato, Fernand Hessel, Ellen Hoffmann, Xavier Jouven, Stefan Kääb, Samuel Lévy (Chair), Gerhard Steinbeck

Program Committee ECAS 2019

Andrey Ardashev ; Alawi Alsheikh-Ali ; Serge Barold ; David Benditt ; Luigi Di Biase ; David S Cannom ; Leonardo Calo ; Riccardo Cappato ; Wyn Davies ; Roberto De Ponti ; Heidi Estner ; Jeronimo Farre ; Mark Estes III ; John Fisher ; Robert Hatala ; Richard Hauer ; Ellen Hoffmann ; Charles Jazra ; Xavier Jouven ; Stefan Kääb ; Gilles Lascault ; Jean-Yves Le Heuzey ; Samuel Lévy ; Thorsten Lewalter ; Bruce Lindsay ; Shaowen Liu ; Peter Loh ; Pierpaolo Lupo ; Michael Näbauer ; Yuji Nakazato ; Andrea Natale ; Petr Neuzil ; Eli Ovsyshcher ; Ali Oto ; Douglas L Packer ; Edward Rowland ; Nicholas S. Peters ; Dubravko Petrac ; Antonio Raviele ; Amiran Revishvili ; Sanjeev Saksena ; Richard Schilling ; Jasbir Sra ; Gerhard Steinbeck ; Massimo Santini ; Neil Sulke ; Dorwarth Uwe ; Reza Wakili ; Albert Waldo ; Bruce Wilkoff.

Scientific Advisory Board 2019

Masood akhtar (Milwaukee, USA)
Etienne Aliot (Nancy, FR)
Maurits A. Allessie (Maastricht, NL)
Eckhard Alt (Munich, DE)
Charles Antzelevitch (Utica, USA)
Andrey Ardashev (Moscow, RU)
Serge S. Barold (Boca Raton, USA)
David Benditt (Minneapolis, USA)
Poul E. Bloch-Thomsen (Hellrup, DK)
Johannes Brachmann (Coburg, DE)
A John Camm (London, GB)
Riccardo Cappato (Milan, IT)
David S. Cannom (Los Angeles, USA)
Stuart J. Connolly (Hamilton, CA)
Antonio Curnis (Brescia, IT)
Yoshito Iesaka (Tokyo, JP)
D. Wyn Davies (London, GB)
Hu Dayi (Beijing, CN)
Luc De Roy (Yvoir, BE)
Sergio Dubner (Buenos Aires, AR)
Nils G. Edvardsson (Goteborg, SE)
Michaël Eldar (Tel Aviv, IL)
Nabil El-Sherif (New York, USA)
Jeronimo Farre (Madrid, ES)
John Fisher (New-York, USA)
Robert Frank (Paris, FR)
Bulent Gorenek (Eskisehir, TR)
Mohamed Guediche (Tunis, TN)
Stephen C. Hammill (Rochester, USA)
Richard Hauer (Utrecht, NL)
Habib Haouala (Tunis, TN)
Ellen Hoffmann (Munich, DE)
Stephan Hohnloser (Frankfurt, DE)
Charles Jazra (Beirut, LB)
Werner Jung (Villingen, DE)
Stefan Kaab (Munich, DE)
Joergen Kanters (Copenhagen, DK)
Gilbert Kirkorian (Lyon, FR)
Bondo Kobulia (Tblisi, GE)
Karl-Heinz Kuck (Hamburg, DE)
Antoine Leenhardt (Paris, FR)
Bondo Kobulia (Tbilisi, GE)
Karl-Heinz Kuck (Hamburg, DE)
Antoine Leenhardt (Paris, FR)

Jean-François Leclercq (Paris, FR)
Samuel Lévy (Marseille, FR)
Berndt Luderitz (Bonn, DE)
Damian Gascon Lopez (Sevilla, ES)
Marek Malik (London, GB)
Sherif Mokhtar (Cairo, EG)
Harry G. Mond (Melbourne, AU)
Alessandro A. Montenero (Rome, IT)
Conception Moro Serrano (Madrid, ES)
Arthur J. Moss (Rochester, NY, USA)
Michael Nabauer (Munich, DE)
Gerald V. Nacarelli (Hershey, USA)
Franco Nacarella (Bologna, IT)
Yuji Nakazato (Tokyo, JP)
Andrea Natale (Cleveland, USA)
Promound I. W.Obel (Johannesburg, ZA)
Bertil S. Olsson (Lund, SE)
Oscar Oseroff (Buenos Aires, AR)
Ali Oto (Ankara, TR)
Eli Ovsyshcher (Beersheba, IL)
Douglas L. Packer (Rochester, USA)
Luigi Padeletti (FNicholas S Peters, (London, GB)
Dubravko Petrac (Zagreb, HR)
Eric N. Prystowsky (Indianapolis, USA)
Antonio Raviele (Venice, IT)
Amiran Revishvili (Moskow, RU)
Dwight Reynolds (Oklahoma, USA)
Edward Rowland (London, GB)
Sanjeev Saksena (New Brunswick, USA)
Massimo Santini (Rome, IT)
Maurizio Santomauro (Naples, IT)
Dipen Shah (Geneva, CH)
Martin Jan Shalij (Leiden, NL)
Richard Schilling (London, GB)
Georg Schmidt (Munich, DE)
Peter M. Spooner (Baltimore, USA)
Gerhard Steinbeck (Munich, DE)
Neil Sulke (Eastbourne, GB)
Paul Touboul (Lyon, FR)
Isabelle Van Gelder (Groningen, NL)
Albert Waldo (Cleveland, USA)
Hein JJ Wellens (Maastricht, NL)
Bruce Wilkoff (Cleveland, USA)
George D. Wyse (Calgary, CA)